“Lelijk” is het Verboden Woord: Waarom creativiteit onmisbaar is voor kinderen
In een tijd waarin kinderen steeds vaker achter een scherm zitten, is het een uitdaging om ze écht creatief bezig te laten zijn. Tekenen, schilderen, knippen, plakken, spelen zonder doel, het lijkt soms iets uit een andere tijd. Maar creativiteit is geen luxe: het is essentieel voor de ontwikkeling van een kind.
Tijdens de tekenles bij KunstKids zie ik het elke week gebeuren: zodra een kind een penseel of potlood vasthoudt, gebeurt er iets. Ze vergeten even alles om zich heen, gaan op in hun eigen wereld en maken iets dat helemaal van henzelf is. Dáár draait het om: spelenderwijs leren, verbeelden, experimenteren en vooral, plezier hebben.
Waarom creativiteit zo belangrijk is voor kinderen
Creatief bezig zijn is veel meer dan alleen “iets moois maken”. Het stimuleert:
- Probleemoplossend denken: wat als iets niet lukt? Hoe los ik dat op?
- Zelfvertrouwen: “Kijk, dit heb ik helemaal zelf gemaakt!”
- Fantasie en verbeeldingskracht: kinderen leren dat hun ideeën ertoe doen.
- Concentratie en rust: in een creatieve flow verdwijnen zoveel mogelijk prikkels van buitenaf.
- Zelfexpressie: via kleuren, vormen en beelden leren kinderen zichzelf uitdrukken.
En het mooiste? Er is geen goed of fout. Juist door te kliederen, te proberen en opnieuw te beginnen, ontstaan de meest verrassende ideeën.
Iedere les begint met een creatieve warming-up
Bij KunstKids begint elke tekenles met een korte, speelse warming-up. Geen push-ups of jumping jacks, maar één of twee creatieve oefeningen om even los te komen, in je hoofd én in je handen. We tekenen bijvoorbeeld met onze ogen dicht, op muziek, of met gekke vormen. Zo verkennen we materialen, activeren we de fantasie en stappen we spelenderwijs in de creatieve flow.
Deze start helpt kinderen om verwachtingen en prestatiedruk los te laten. Want hier hoeft niets mooi te zijn. Sterker nog: “lelijk” is bij Kunstkids een verboden woord.
Teken het allerlelijkste wat je kunt
Tijdens de les hoor ik het vaak: "Dit is echt lelijk." of "Ik kan dit niet." Dan geef ik een andere opdracht: Teken het allerlelijkste wat je kunt bedenken. Met kromme lijnen, rare vormen, kleuren die botsen. En wat blijkt? Juist dan ontstaat er iets verrassends. Vaak lachen we erom, of raken juist verwonderd. Want wat is eigenlijk “lelijk”? En wie bepaalt dat? Soms komt de mooiste tekening voort uit iets dat “lelijk” begon. Smaken verschillen, en creativiteit is geen wedstrijd.
Bij KunstKids draait het niet om mooi of perfect: het gaat om durven proberen, ontdekken en spelen. Net als vroeger, toen je nog zonder oordeel kon tekenen. Mijn hoop? Dat kinderen dat nog heel lang mogen vasthouden.
Spelen zoals een kind, ook als je ouder wordt
Kinderen zijn van nature creatief. Ze durven te spelen, te ontdekken, fouten te maken. Iets wat wij als volwassenen vaak zijn verleerd. Bij KunstKids mogen ze dat volledig omarmen. We werken met verschillende materialen, tekenen met aandacht, schilderen met gevoel en volgen hun eigen tempo en fantasie.
Ik zie het als mijn missie om kinderen (weer) te laten ontdekken hoe fijn het is om met je handen bezig te zijn, om iets te maken dat níet digitaal is, maar tastbaar, écht, van henzelf.
Creatieve tekenlessen in Pijnacker (ook voor Delft, Nootdorp en Berkel en Rodenrijs)
De teken- en schilderlessen van KunstKids vinden plaats in Pijnacker en zijn goed bereikbaar vanuit Delft, Nootdorp en Berkel en Rodenrijs. In kleine groepjes van maximaal 8 kinderen werken we op een ontspannen en speelse manier aan hun eigen kunst.
Wil je dat jouw kind ook (weer) de kracht van creativiteit ontdekt?
Stuur dan gerust een mail naar info@daysofbloom.nl voor meer informatie of om je kind aan te melden.
Volg Kunstkids op Instagram via @bloomartstudio_